Archive for category: Catolico

Franciszek: wiara bez prób każe wątpić, czy jest to prawdziwa wiara

Włoski dziennik Corriere della Sera przytoczył fragmenty wywiadu-rzeki ks. Marca Pozzy z Franciszkiem. "Kryzysy wiary ukazują potrzebę coraz głębszego wnikania w tajemnicę Boga” - mówi w nim papież. Książka "Wady i cnoty" pojawi się w księgarniach na początku marca.

Nuncjusz apostolski ma koronawirusa. Nie może towarzyszyć papieżowi

Nuncjusz apostolski w Iraku abp Mitja Leskovar ma koronawirusa, poinformowały międzynarodowe media. Papieski dyplomata poddał się samoizolacji poza nuncjaturą i nie będzie mógł towarzyszyć papieżowi w czasie pielgrzymki do tego kraju.

Papież: musimy wystrzegać się duchowego lenistwa

W rozważaniu przez niedzielną modlitwą Anioł Pański na placu św. Piotra papież tłumaczył, że "modlitwa nie oznacza nigdy uchylania się od trudów życia", a "światło wiary nie służy pięknym duchowym wzruszeniom".

Kolegium Kardynałów w 2021 roku. Co się zmieni?

Wraz z ukończeniem, 27 lutego, przez kardynała Gabriela Zubeira Wako 80 lat, liczba kardynałów uprawionych do głosowania na konklawe spadła do 127 - to o siedem więcej niż limit 120 ustanowiony przez Pawła VI. W 2021 roku jeszcze pięciu purpuratów skończy 80 lat.

Świadkowie o masakrze w Tigraj: żołnierze rozstrzeliwali zatrzymanych

Pod koniec listopada, w Aksum w etiopskim regionie Tigraj w wyniku ataku przypisywanego erytrejskim żołnierzom zginęło ponad dwieście osób. Amnesty International potępiła masakrę cywilów oraz wezwała ONZ do przeprowadzenia międzynarodowego dochodzenia w tej sprawie. Sytuacja humanitarna w tej części kraju jest dramatyczna i coraz bardziej się pogarsza.

Papież: umrę w Rzymie, nie wrócę już do Argentyny

Franciszek udzielił wywiadu, w którym nie wykluczył przejścia na emeryturę, jak poprzednik, ale też zaznaczył, że perspektywa śmierci nie budzi w nim przerażenia. "Umrę tu, w Rzymie, nie wrócę do Argentyny"- powiedział.

Lublin Europejską Stolicą Młodzieży w 2023 roku!

Polskie miasto zwyciężyło w konkursie na Europejską Stolicę Młodzieży w 2023 roku. Obok Lublina, o tytuł ten walczył również Poznań.

Dochód ze sprzedaży papieskiego Lamborghini wspiera chrześcijan w Iraku

Pieniądze ze sprzedanego na aukcji samochodu Lamborghini, który Franciszek otrzymał w prezencie w 2017 roku wsparły m.in. dwa projekty pomocy dla chrześcijan w Iraku. Za 200 tys. euro odbudowano halę spotkań wspólnotowych i przedszkole w Bashiqa na Równinie Niniwy. W czasie wizyty w Iraku papież odwiedzi również ten region.

Komisja ds. pedofilii podejmuje działania w sądach biskupich

Państwowa Komisja ds. pedofili zapowiedziała, że zwróci się do wszystkich sądów biskupich w Polsce o udzielenie informacji na temat prowadzonych w nich postępowań kanonicznych wobec osób duchownych wskazywanych jako sprawcy wykorzystywania seksualnego małoletnich. Chodzi o informacje od roku 2000 aż do dziś.

Historyczna pielgrzymka papieża. "To ważny moment dla Iraku"

Za tydzień papież wyruszy w podróż apostolską do Iraku. Mieszkańcy tego kraju oczekują na wizytę Franciszka w klimacie nadziei i radości, domy i ulice przybierają odświętny wygląd.